Geveerde deurklink, wat zijn de voordelen
Bij een geveerde deurklink zit er een veermechanisme ingebouwd in het rozet of schild. Die veer zorgt ervoor dat de klink na elke beweging vanzelf terugkeert naar de horizontale stand. Klinkt als een klein detail, maar in de praktijk maakt het een groot verschil — bij de montage, het dagelijks gebruik en de levensduur van je deurbeslag.
Hoe werkt een geveerde deurklink?
Bij een gewone (ongeveerde) deurklink is het insteekslot verantwoordelijk voor het terugveren. Er zit een veer in het slot die de klink omhoog duwt. Wordt die veer slap? Dan gaat je klink hangen.
Bij een geveerde deurklink zit er een eigen veer in de klink: in het rozet of het schild. De klink veert zelf terug, ook als de veer in je insteekslot slap is geworden. Dat voorkomt een reeks veelvoorkomende problemen.
Er zijn twee varianten: geveerd op rozet (de veer zit in het ronde of vierkante plaatje) en geveerd op schild (de veer zit in de langwerpige plaat die ook het slot afdekt). Het werkingsprincipe is hetzelfde.
De vijf voordelen van geveerde deurklinken
1. Snellere en eenvoudigere montage
Bij geveerde deurklinken zijn de rozetten of schilden al voorgemonteerd op de klink. Je hoeft ze niet los uit te lijnen — ze zitten meteen goed. Dat scheelt tijd en voorkomt de meest gemaakte montagefout: scheve rozetten die voor wrijving en slijtage zorgen. In onze montagehandleiding zie je het verschil.
2. Geen hangende of slappe klinken
Een hangende deurklink is een van de meest voorkomende klachten bij deurbeslag. De oorzaak is meestal een slap geworden veer in het insteekslot. Bij een geveerde deurklink speelt dat niet: de klink heeft een eigen veer en veert zelf terug naar horizontaal. Is het slot vastgeroest of kapot, dan helpt ook een geveerde klink niet en heb je een nieuw slot nodig.
3. Geen losschietende klinken
Bij ongeveerde klinken is een losschietende deurklink een veelvoorkomend probleem. De klink zit dan alleen vast via een inbusschroefje op de slotstift — en als die net verkeerd staat, komt alles los. Bij geveerde klinken is de klink via de voorgemonteerde rozetten aan beide kanten op de deur geschroefd. Daardoor raakt hij niet los van de slotpen.
4. Geen aanlopende rozetten
Losse rozetten (ongeveerd) moet je precies uitlijnen. Zit een rozet net iets scheef, dan schuurt de klink ertegen. Dat veroorzaakt wrijving, slijtageplekken op de klink en een stroeve bediening. Bij geveerde klinken zitten de rozetten vast aan de klink, dus aanlopen kan niet.
5. Strakker gevoel bij gebruik
Een geveerde klink voelt solider aan. Geen speling, geen wiebelen, en een prettige weerstand bij het indrukken. Het verschil merk je direct als je een geveerde en ongeveerde klink naast elkaar probeert.
Wanneer maakt geveerd echt verschil?
Geveerde deurklinken zijn vrijwel altijd de betere keuze, maar in een paar situaties is het verschil extra groot. Bij oudere woningen waar de veer in het insteekslot slap is geworden, vangt de veer in de klink dat op. Bij zwaardere deurklinken (massief messing of RVS) voorkomt de veer dat het gewicht de klink naar beneden trekt. En als je meerdere deuren tegelijk vervangt — bijvoorbeeld bij een verbouwing — scheelt de snellere montage al snel uren werk.
Voor zakelijke klanten zoals aannemers en schilders is geveerd vaak de standaardkeuze. De montage gaat sneller, er is minder kans op fouten en achteraf komen er minder klachten over hangende of losschietende klinken.
Geveerde klinken in klassieke stijl — eigen productie
Geveerde deurklinken in moderne stijl zijn redelijk gangbaar. Maar geveerde klinken in jaren 30 of retro stijl? Die vind je vrijwel nergens. Wij produceren ze zelf, onder ons eigen merk De Oude Deurklink.
De klassieke geveerde deurklinken hebben dezelfde sierlijke vormen en warme uitstraling als authentiek jaren 30 deurbeslag — met bakelieten handvatten, ronde of ovale rozetten en afwerkingen in nikkel, mat zwart of messing — maar dan met een ingebouwd veermechanisme. Het beste van twee werelden: de uitstraling van vroeger met het gemak van nu.
Geveerd of ongeveerd — wanneer kies je wat?
Eerlijk gezegd: wij raden in vrijwel alle situaties geveerd aan. De montage is makkelijker, de klinken blijven langer strak aanvoelen en je voorkomt de twee meest voorkomende problemen met deurbeslag (hangend en losschietend). De meerprijs is klein vergeleken met het comfort en de tijdsbesparing.
Ongeveerd kan een optie zijn als je al een gloednieuw insteekslot hebt met een sterke veer, én als je bewust kiest voor een specifiek model dat niet in geveerde uitvoering beschikbaar is. In alle andere gevallen is geveerd de slimmere keuze.
Bekijk onze complete collectie geveerde deurklinken — modern én klassiek, op rozet én op schild.
Veelgestelde vragen
Wat is een geveerde deurklink?
Een geveerde deurklink heeft een ingebouwd veermechanisme in het rozet of schild. Daardoor keert de klink na gebruik vanzelf terug naar de horizontale stand, ook als de veer in het insteekslot slap is geworden. Bij een ongeveerde klink is het slot verantwoordelijk voor het terugveren.
Wat is het verschil tussen geveerd op rozet en geveerd op schild?
Bij geveerd op rozet zit de veer in het ronde of vierkante plaatje om de klink. Bij geveerd op schild zit de veer in de langwerpige plaat die ook het sleutel- of cilindergat afdekt. De werking is hetzelfde — het verschil is puur esthetisch. Rozetten geven een modernere look, schilden een meer klassieke uitstraling.
Heb ik nog een veer in mijn insteekslot nodig bij een geveerde klink?
Voor het terugveren niet. De veer in de klink zorgt er zelf voor dat de deurklink terugveert, ook als de veer in het slot slap is geworden. Een werkend insteekslot heb je natuurlijk wel nodig om de deur te openen en te sluiten. Is het slot vastgeroest of defect, dan is een nieuw slot nodig.
Past een geveerde deurklink op mijn deur?
Geveerde deurklinken passen op standaard binnendeuren van 35 tot 45 mm dik. Voor dikkere deuren is een langere slotstift nodig, die apart verkrijgbaar is. De klinken werken met elk gangbaar insteekslot — je hoeft geen speciaal slot aan te schaffen.
Bestaan er geveerde deurklinken in klassieke of jaren 30 stijl?
Ja, maar ze zijn zeldzaam op de markt. Wij produceren onder ons eigen merk De Oude Deurklink geveerde deurklinken in authentieke jaren 30 stijl, met bakelieten handvatten en afwerkingen in nikkel, messing en mat zwart. Beschikbaar op rozet en op schild.






